Kościół św. Marka Ewangelisty

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Samodzielną parafię w Kątach Rybackich powołano pod koniec 1988 roku. Po upływie niecałych dwóch lat rozpoczęła się budowa nowej świątyni, zakończona uroczyście i szczęśliwie w 1995 r. - efektem jest kościół pod wezwaniem świętego Marka Ewangelisty, architektoniczne i stylowe połączenie tradycji i nowoczesności.

Przybytek to stosunkowo mała i prosta, jednonawowa konstrukcja, wzniesiona w większej części z cegieł. Z zewnątrz o żuławskim dziedzictwu bodaj najwyraźniej świadczy fasada frontowej wieży. Elewacja dzwonnicy nad wejściem głównym przypomina nieco szachulcową budowę żuławskich domów podcieniowych. Uwagę zwracają również kotwica przy krzyżu na ścieżce do kościoła i zamontowana na ścianie śruba okrętowa znacznych rozmiarów.

Te marynistyczne akcenty to niezła zapowiedź tego, co można znaleźć wewnątrz świątyni. A tam poważna część elementów wyposażenia i dekoracji w jakiś sposób nawiązuje do żeglarstwa lub rybołówstwa. Są m.in. świeczniki o kształcie kotwiczek i dziobów drewnianych łodzi, koło sterowe na mównicy, okrętowa drabinka i kotwica w prezbiterium, głaz - ołtarz główny czy podwieszony pod sufitem model barkasu - tradycyjnej nad Zalewem Wiślanym łodzi żaglowej.

Takie rzeczy wyróżniają się tym bardziej, że kościół św. Marka Ewangelisty w Kątach Rybackich nie posiada szczególnie bogatych czy wymyślnych ozdób. Warto jednak zwrócić uwagę na kopię obrazu “Maria Rozwiązująca Węzły” - ten wizerunek maryjny jest wyjątkowo hołubiony w Ameryce Południowej, w czym duża zasługa Jorge Bergoglio - jeszcze przed wyborem na papieża Franciszka. Oryginał, autorstwa Johanna Georga Melchiora Schmidtnera, znajduje się w kościele św. Piotra w niemieckim Augsburgu.

Mini przewodnik

Całkiem nowa, a mimo to mocno związana z lokalnymi tradycjami świątynia. To wszystko dzięki mniejszym lub większym ozdobnikom w generalnie skromnym przybytku. Kościół św. Marka Ewangelisty pełen jest akcentów rybackich lub szerzej marynistycznych (np. śruba, model barkasu czy koło sterowe). Wyróżnia się też elewacją wieży, nawiązującą do budowli szachulcowych.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja