Na długi listopadowy weekend do Świeradowa - miniporadnik

To nie do końca to samo co majówka, ale trudno gardzić dobrą okazją do nieco dłuższego odpoczynku. Długi weekend w listopadzie zapewne nie będzie tak korzystny pod względem pogody (a ściślej rzecz ujmując: temperatury),co nie powinno jednak zniechęcać do krótkich, turystycznych wyjazdów. Na szczególną uwagę w tym czasie zasługują kurorty w górach, takie jak Świeradów-Zdrój na granicy Karkonoszy i Izerów.

To pięknie położona miejscowość uzdrowiskowa, słynąca z wielu wartościowych źródeł wód leczniczych. Kto ma ochotę na zdrowe “dwa w jednym”, czyli górski klimat w połączeniu z kuracyjnymi kąpielami - i innymi zabiegami, z których można skorzystać zarówno w sanatoriach, jak też w niektórych obiektach noclegowych - w Świeradowie spokojnie może sobie coś takiego zrealizować. Kto chciałby zadbać o zdrowie w trakcie takiego weekendu listopadowego, powinien postawić na aktywne formy spędzania czasu. Gdyby jednak w trakcie pobytu bezustannie padało, uniemożliwiając piesze i rowerowe wycieczki w góry, warto wybrać się do świeradowskiego aquaparku.

Nie tylko sportowcom-amatorom wyjazd do Świeradowa powinien się spodobać. W mieście oraz jego najbliższych okolicach nie brakuje ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Długi listopadowy weekend w górach to znakomita okazja, żeby wybrać się do Izerów Trzech Żywiołów - nietypowego centrum edukacji przyrodniczej, będącego Górami Izerskimi w pigułce. Objęte restrykcyjną ochroną w rezerwatach rośliny, tutaj można bez najmniejszych przeszkód dotykać. Jest też Wirtualne Laboratorium z multimediami i prezentująca wycinek historii regionu Chata Drwala. I wszystko w jednym miejscu. Inne godne uwagi miejscówki to Muzeum Zdrojowe, izerski punkt antygrawitacyjny oraz Kopalnia Św. Jan w pobliskiej Krobicy, stanowiąca początek szlaku “Śladami dawnego górnictwa kruszców”.

A skoro już o trasach turystycznych w górach mowa, to przy braku chmur koniecznie trzeba udać się na Izerską Astrościeżkę. I nie chodzi o walory edukacyjne z astronomii czy odtworzony w skali 1:1000000000 model Układu Słonecznego, a przecudne widoki. Rzeczony szlak powstał w ramach projektu Izerski Park Ciemnego Nieba - oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko doskonałe warunki do obserwacji gwiazd. Bez “świetlnych zanieczyszczeń” z miasta.

A to tylko niewielka część spośród dostępnych atrakcji turystycznych. Widać zatem jak na dłoni, że Świeradów na listopadowy weekend ma całkiem sporo różnych rzeczy do zaoferowania.

Galeria
Dodano: 2017-09-29 14:31:00

Komentarze (2)
MaThek
29.09.2017 16:00

Przy okazji pobytu w Świeradowie na taki długi weekend w listopadzie, osobiście polecałbym przejażdżkę kolejką gondolową. Przy odpowiedniej widoczności widoki są niesamowite. A przy okazji znacznie skraca się droga do Czech. Pewnie do Novego Mesta pod Smrkiem będzie już troszkę za daleko, ale za to w okolicach szczytu rzeczonej góry mieści się spora wieża - a tam to dopiero są pejzaże, że hej!

Anonim
5.07.2019 08:45

O tak, kolejka gondolowa w Świeradowie to wspaniała sprawa, chociaż przy wietrze może trochę bujać :) Na długi listopadowy weekend wyjazd do Świeradowa to dobra opcja. Można się rozgrzać przed sezonem zimowym poprzez zabiegi, masaże i jesienne spacery.

Dodaj komentarz